Haber

Fas’tan jet ski ile Cezayir sularına giren iki turist hayatını kaybetti

Cezayir kıyı güvenliği, Fas’ın Saidia tatil beldesinden jet ski ile yola çıkan dört Fransız-Faslı çift uyruklu turistten ikisini vurarak öldürdü. Gruptan Saidia’ya dönmeyi başaran Mohamed Kissi, kaybolduklarını ve yakıtlarının bittiğini söyledi. Hayatını kaybedenler arasında kardeşinin de olduğuna işaret eden Kissi, şöyle konuştu: “Cezayir’de olduğumuzu biliyorduk çünkü üzerimize siyah bir Cezayir botu geldi ve teknedekiler bize ateş etti. Ben vurulmadım ama eşimi öldürdüler. kardeşim ve arkadaşım.”

Kissi, sahil güvenlik tarafından fark edilince kaçmaya çalışmadıklarını, kardeşinin ise vurulmadan önce sahil güvenlik ekibiyle konuşmaya çalıştığını söyledi. Öte yandan Fas medyası Le360’ın haberine göre yine Fransız-Fas asıllı üçüncü bir kişi olan Smail Snabe, çarşamba günü Cezayir kıyı güvenliği tarafından tutuklanarak savcıya ifade verdi.

FAS-CEZAYİR İLİŞKİLERİ

Kuzey Afrika ülkelerinin ortasındaki 1242 kilometrelik sınır 1994’ten bu yana kapalıydı ve 2021’de Cezayir, Fas’ı “düşmanca eylemlerle” suçladıktan sonra ilişkilerin kesildiğini duyurdu. Dönemin Cezayir Dışişleri Bakanı Ramtan Lamamra, 24 Ağustos 2021’de düzenlediği basın toplantısında, “düşmanca eylemler” nedeniyle Fas ile diplomatik ilişkileri kesme kararı aldıklarını duyurdu. Fas Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cezayir’in ilişkilerdeki tek taraflı kararının kabul edilmediği vurgulandı. (DIŞ HABER)

altindagajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu