Ekonomi

Kurban Bayramı’nda açıklanan büyükbaş ve küçükbaş hayvan fiyatları

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi büyükbaş ve küçükbaş hayvan fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Asistan, küçükbaş hayvanların 7 bin TL’den, büyükbaş hayvanların ise 84 bin TL’den başlayacağını söyledi.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Türkiye’de küçükbaş ve küçükbaş hayvan varlığı ve fiyatları merak konusu oldu. Geçen yıl Kurban Bayramı’nda yaklaşık 1 milyon büyükbaş ve 22 milyon küçükbaş hayvan satıldı.

2023 yılında kurbanlık koyun ve sığır oranını değerlendiren Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, hayvan sayısının yeterli düzeyde olduğunu belirtti. Türkiye’de 20 milyon büyükbaş, 64 milyon küçükbaş hayvan bulunduğunu belirten Yardımcı, et fiyatlarına dikkat çekti. Fiyatların normal olduğunu belirten Lider Yardımcı, küçükbaş ve büyükbaş kurbanlık canlı ağırlık fiyatının 140-160 TL’nin ortasında olduğunu söyledi. “Fiyatlar geçen seneye göre biraz yüksek. Yem ve canlı hayvan maliyetlerinden dolayı fiyatlar arttı ama anormal değil. Geçen sene ete zam olmadı. Yüzde 100 zam geldi. Canlı koyun ve keçiler arada kaldı. 140-160 TL, büyükbaşlar 150-160 TL arasında” dedi. Osman Yardımcı, kilogram fiyatlarının yanı sıra vatandaşın cebinden kurbanlık satın almak için çıkarılacak asgari kilogram sayısını da açıkladı. Yakın gelecekte kurban pazarlarının kurulmaya başlayacağını belirten Lider, “Koç almaya kalkarsanız en kötü ihtimalle büyükbaş hayvanın hisse fiyatı 7-8 bin TL arasında değişiyor, koyunun hisse fiyatı ise 8 bin TL arasında değişiyor. sığır 12-15 bin TL arasında değişiyor. Bin TL” diye konuştu.

Et fiyatlarının piyasa koşullarına göre normal olduğunu ve Kurban Bayramı öncesi yapılan spekülasyonlara vatandaşların inanmaması gerektiğini kaydeden Osman Yardımcı, aile işletmelerinin desteklenmesiyle bu sorunun ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Avrupa’da aile şirketlerinin desteklendiğini kaydeden Yardımcı, bu yöntemin bir an önce devlet tarafından desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

emethaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu