Haber

Papa’nın temsilcisi Ukrayna savaşını görüşmek üzere Çinli yetkiliyle buluştu

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis tarafından Ukrayna savaşında barış için çaba göstermek üzere atanan özel temsilci, İtalyan Piskoposlar Konferansı (CEI) Başkanı ve Bologna Başpiskoposu Kardinal Matteo Zuppi, Çin’in Avrasya İşlerinden Sorumlu Özel Temsilcisi Li Hui ve Rusya-Ukrayna ile. Bildirildiğine göre savaşını tartıştı.

Vatikan’dan yapılan yazılı açıklamada, Kardinal Zuppi’nin Pekin’de Çin Dışişleri Bakanlığı Özel Temsilcisi Li Hui ile samimi bir görüşme yaptığı belirtildi.

Açıklamada, “Toplantıda Ukrayna’daki savaş ve bunun dramatik sonuçları üzerinde duruldu ve diyaloğu teşvik etme ve barışa giden yolları bulma çabalarını birleştirme ihtiyacının altı çizildi. Başta tahıl ihracatı olmak üzere gıda güvenliği konusu da tartışıldı. En fazla risk altındaki ülkelere geçişin yakın zamanda garanti altına alınabileceği belirtiliyor.” .” ifadeleri kullanıldı.

Kardinal Zuppi, Papa’nın özel temsilcisi olarak başlattığı Ukrayna krizine yönelik “barış misyonu”nda, 5-6 Haziran tarihlerinde önce Ukrayna’nın başkenti Kiev’e, ardından Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitti. 28-29 Haziran’da. Temaslarda bulundu ve son olarak 17-19 Temmuz tarihlerinde ABD’nin başkenti Washington’u ziyaret etti.

Temasları sırasında dini liderlerin yanı sıra devlet başkanlarıyla da bir araya gelen Kardinal Zuppi’nin, muhataplarıyla Ukrayna savaşında adil barış ve Ukrayna’dan Rusya’ya götürülen çocuklar konusunu da görüştüğü kaydedildi.

dogubayazithaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu