Ekonomi

Eskişehir’deki Kuyumcu Yeni 1 Liranın Şık ve Ergonomik Olduğunu İfade Etti

Eskişehir’de 60 yılı aşkın süredir kuyumculuk yapan Nejat Köprülü, yaklaşık 2 ay önce piyasaya sürülen yeni metal 1 liranın şık ve ergonomik olduğunu, esnafın cebinde daha hafif yer işgal edeceğini belirtti. vatandaşlar ve kullanımı daha kolay olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Darphane ve Pul Matbaası Genel Müdürlüğü, yaklaşık 2 ay önce 1 lira basarak yeni madeni parayı basmıştı. Eski yükü 8,16 gram olan 1 liranın yeni yükü 1,5 gram azaltılarak 6,63 grama indirildi. Eski 1 liralar yavaş yavaş piyasadan çekilirken binlerce yeni 1 lira da piyasaya girerek kullanılmaya başlandı.

Eskişehir’deki kuyumcular, çarşıda kullanılmaya başlanan yeni 1 liraların tasarımının vatandaşlar tarafından beğenildiğini ifade ediyor. 60 yılı aşkın süredir Kuyumcular Çarşısı’nda faaliyet gösteren en eski esnaflardan Nejat Köprülü, vatandaşların yeni versiyonu 1 lirayı ceplerinde, aksine daha hafif haliyle taşıyacağını belirtti. Köprülü, yeni 1 liranın genişliğini ölçen kumpas aletiyle yaptığı ölçümlerde madeni paranın hammaddesi olan bakır, çinko ve nikel oranlarının değiştirilmesi sonucu daha zarif bir görüntü kazandığını bildirdi. madeni paralar Mevcut madeni paraların daha değerli olduğuna işaret eden Köprülü, “Eski 1 liranın ağırlığı azaltıldı, daha şık ve ergonomik hale getirildi. Eski 1 lira çok kullanıldığında çabuk kararmaya başladı. Liralar daha gösterişli, pırıl pırıl. Birinin gramı 1 lira civarında. 0,5 gram indirmişler. Yenisinin sesinde bile değişiklik var” dedi. – ESKİŞEHİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu